Ett samhälle på fallrepet.

23 februari, 2010
By annarkia

Ibland kan man bli sådär heligt förbannad. Nu är jag det.
Hur länge ska alliansen få sprida sina lögner om att alla får det bättre tack vare jobbskatteavdraget. Vi vet ju att klyftorna ökat och att det är de sjuka, arbetslösa och pensionärerna som fått lov att finansiera jobbskatteavdragen.

Tavlan målades av Anita Svedin som är utförsäkrad. Hon tillåter spridning och användning av bilden.

Nu visar det sig att den så kallade bromsen som slår till vid dåliga tider och försämrar pensionen inte alls hade behövts verkställas. Det fanns flera olika möjligheter att sätta ned foten och fixa det på annat sätt. Skamligt mot de som byggt vårt land.
Arbetslösheten ökar och värst drabbade är de unga. Om nu jobbskatteavdraget gynnat de med lägst lön då hade konsumtionen ökat. Nu har ju de som har mest fått mest. De som inte kan konsumera mer än de redan gör.
Och så kaoset i tågtrafiken som framför allt beror på dåligt underhåll och privat vinstmaximering. I det läget har regeringen viljan att fortsätta privatiseringen av kommunikationer.

Vad händer om den bostadsbubbla som så många varnar för spricker?

Inte kan alliansens retorik lura så många längre. Regeringens verklighetsbild stämmer ju inte alls med den verkliga verkligheten. Det har de som utförsäkrats fått erfara. Ersättningen som skulle bli högre blev lägre och många får ingen ersättning alls.

Bloggat:   Lasses blogg, Röda Malmö, Ett hjärta rött, Peter Andersson

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , ,

Tags: , ,

5 Responses to Ett samhälle på fallrepet.

  1. Michael on 23 februari, 2010 at 20:42

    http://www.youtube.com/watch?v=5aIqjRMtV4k&feature=related

    Planerar på lämna landet.

    Lättare sagt än gjort.

    Men försöker iallfall.

    • annarkia on 24 februari, 2010 at 00:20

      Tanken har även slagit mig. Men nej det är att ge upp. Ett mänskligt samhälle,ett samhälle för alla är värt att kämpa för.

  2. Michael on 23 februari, 2010 at 23:16
    • annarkia on 25 februari, 2010 at 10:24

      kan bara hoppas att lärare använder det spelet i undervisningen. Ett utmärkt sätt att skapa inlevelse i hur det är att vara flykting.

  3. [...] alla kommunens socialbidragstagare arbete inom [...]

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes

Sök på annarkia.se

Creative Commons-licens